CLT paneel

CLT paneel on 21. sajandi betoon

Kõik meie elementmajad on ehitatud CLT paneelist

CLT paneel ehk ristkihtpuit on saanud endale hüüdnime. Seda kutsutakse 21. sajandi betooniks ning seda õigustatult. Erinevalt tavalisest liimpuitkilbist, kus puidukiud jooksevad ühtepidi, koosneb CLT paneel mitmest kilbist, mis on paigutatud omavahel risti (täpselt nagu vineer, aga laudadest), luues nii tugeva ja vastupidava puitkilbi. 

Kuupmeeter CLT plaati kaalub pea 7 korda vähem kui samapalju betooni, omades seejuures sama tugevat vastupanu jõududele. Sama kehtib ka terase kohta. Lisaks on CLT plaadi tootmisel mõju  keskkonnale kordades väiksem kui betoonil ja terasel. 

CLT plaat on tulele vastupidav ning erinevalt terasest ja betoonist ei muutu tema struktuurilised omadused kõrgete temperatuuride juures

 • Tugev ja vastupidav
  CLT paneel talub väga suuri koormusi, olles ise kerge ja võttes vähem ruumi.
 • Lühike ehitusperiood
  Puitu on lihtne töödelda ning tänu sellele muutub ehitusprotsess palju kiiremaks võrreldes raudbetooni ja muude vahenditega ehitamisel.
 • Tervislik ja hubane sisekliima
  Puit on väga soe ja hingav ehitusmaterjal ning seetõttu on seda kasutades võimalik saavutada mõnus sisekliima, mis muudab kodu soojaks ja hubaseks.
 • Kõrge tulepüsivus
  CLT paneelil on kõrge loomulik tulepüsivus. Mis tähendab, et ka põlengu korral suudab CLT säilitada oma kandevõime, erinevalt terasest ja betoonist mille struktuur suuremate temperatuuride juures muutub.

CLT on kõrge tulepüsivusega.

Kõige suurem hirm seoses puitehitistega on inimestel tavaliselt tuli. Puit on ju läbi ajaloo olnud kõige levinum tuletegemise materjal. Kahjuks on igast ehitusmaterjalist tehtud hoone võimeline põlema ning inimesed unustavad ära teise olulise asja, mis tulega kaasneb  temperatuuri ränk tõus. 

Paljude materjalide omadused hakkavad kõrgetel temperatuuridel muutuma  teras muutub pehmeks ja betoon nõrgeneb, samal ajal kui puit säilitab oma füüsikalised omadused ja tugevuse. 

Tulepüsivus on aeg põlengu algusest kuni hetkeni, mil materjal ei suuda enam oma funktsiooni täita. CLT paneele valmistatakse erineva tulepüsivusega.

Põlengu käigus tekib CLT paneelile peale kaitsev söekiht, mis ei lase tulel enam edasi levida ja kaitseb hoonet kokku varisemise eest. 

Eestis on tehtud ka eksperiment, kus süüdati CLT paneelidest ehitatud maja, katsetamaks selle tulepüsivust.

Videost on näha, kuidas söestunud kiht lõpuks summutab tule ja konstruktsioon jääb piisavalt tugevaks, et maja püsti püsiks.